System raportw - Tworzenie raportw

Z S.A.R.T.

Uytkownicy uprawnieni do dodawania i edycji raportw, na licie raportw mog zobaczy dodatkowe odnoniki do edycji i dodawania raportu. Po przejciu do edycji lub dodawania raportu wywietlony zostanie odpowiedni formularz sucy do dodawania lub edycji raportu, wygld takiego formularza zosta zaprezentowany na poniszym rysunku:

Raporty dodawania edycja raportu.png

W formularzu tym naley wprowadzi nazw raportu, krtki ale dokadny opis jego dziaania, wybra baz danych (grup baz danych) dla ktrej jest przeznaczony (np. grupa baz lokalnych organizatorw, czy baza systemowa), typ raportu (czy jest to raport zwyky czy zoony z wielu), naley take wybra grupy raportw w ktrych raport bdzie si znajdowa. Opcjonalnie, jeli tworzymy raport na specjalne zamwienie dla konkretnego organizatora, mona wprowadzi login waciciela raportu.

Kolejnym, a zarazem najwaniejszym elementem formularza jest okienko do wprowadzania zapytania SQL na podstawie ktrego zostanie wykonany raport. Okienko zostay wyposaone midzy innymi w funkcj numerowania wierszy i kolorowanie skadni jzyka SQL. Obsuga edytora jest prosta i intuicyjna, dlatego szczegowy opis jego dziaania zosta pominity w niniejszym opracowaniu.

Kady raport do poprawnego dziaania potrzebuje danych wejciowych, dane te wprowadzane s przez uytkownika uruchamiajcego raport. Aby umoliwi uytkownikowi kocowemu wprowadzanie rnych danych wejciowych, naley zdefiniowa te pola do wprowadzania danych w polu formularza nazwanym "Parametry". Przykady parametrw opisane zostay w rozdziale typy parametrw.

Podczas budowania zapytania SQL lub wprowadzania mona skorzysta ze zdefiniowanych wczeniej zmiennych, lista takich zmiennych zamieszczona jest w rozdziale dostpne zmienne.

Na koniec moemy jeszcze wprowadzi informacj o kolumnach dla ktrych chcemy wywietli podsumowanie. Nazwa kolumn naley wprowadzi po przecinku bez odstpw.


Powrt do strony gwnej dokumentacji systemu raportw